KRÉMOVA ZELENINOVÁ POLÉVKA


5 30 min KuchařkaProDceru.cz

Tato polévka je úžasně lahodná, jednoducá a lze na ní využít jakoukoli zeleninu, kterou máme zrovna doma. Základním stavebním kamenem je smetana na šlehání, tedy ta, ze které lze vyšlehat šlehačku. Tento krok neošiďme. Pokud využijeme smetanu na vaření či jakoukoli s nížším obsahem tuku, tak se nám polévka nepovede tak, jak by měla. Příklad je uveden na mrkvovém krému. Tipy na jinou zeleninu a kombinace koření lze nalézt pod postupem receptu.

Ingredience
Mrkev300 g
Zázvor2 cm
Cibule1 malý kus
Máslo40 g
Cukr1 lžička
Smetana ke šlehání200 ml
Vývar (zeleninový nebo drůbeží)500 g
Sůl
  1. Mrkev očistíme a nakrájíme na tenká kolečka (asi 0,5 cm silná).
  2. Zázvor oloupeme lžičkou a najemno nastrouháme.
  3. Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno.
  4. Ve středním hrnci si rozehřejeme máslo a přidáme cibuli a ztlumíme plamen na střední výkon. Opékáme max. 3 minuty. Cibule musí změknout, nikoli zhnědnout.
  5. Přisypeme mrkev, cukr a zvýšíme příkon tepla. Mícháme asi 5 minut, do změknutí mrkve.
  6. Přilijeme vroucí vývar, studenou smetanu, zamícháme a pozvolna vaříme 10-15 minut. Mrkev by měla být měkká. Díky tomuto kroku se nám polévka se smetanou krásně spojí a po vychladnutí polévky se neoddělí “tekutá” a “tužší” složka v polévce.
  7. Přimícháme nastrouhaný zázvor a polévku rozmixujeme. Nejlepší volbou je velký stolní mixér, jelikož polévka bude krásně napěná. Pokud stolní mixér nemáme, tak ruční poslouží stejně dobře. Mixujeme tak dlouho, aby byl krém hezky hladký a napěněný.
  8. Polévku rovnou z mixéru přelijeme do misek a můžeme ozdobit pár kapkami olivového oleje a pokrájenou bylinkou.

Tipy


Kategorie –  Polévky
Tagy –  Bezlepkové Bezlaktózové Levné Rychlé Snadné Vegetarian Z jednoho hrnce